Ukázali, že pro děti vaří s láskou

SŠSSAkce školy

Ostrava, 21. června 2017 – Na půdě Střední školy společného stravování Ostrava-Hrabůvka se dnes uskutečnilo finále soutěže „Školní jídelna zdravě a chutně“.  Kuchaři a kuchařky z ostravských školních jídelen soupeřili o to, kdo lépe připraví chutný a zdravý oběd pro děti. „Letošní klání bylo velice napínavé, výkony opravdu vyrovnané. To se pak odrazilo i na výsledku. Museli jsme stanovit pět vítězů,“ vysvětlil hlavní vedoucí soutěže Petr Přeček.

Květnového korespondenčního kola se zúčastnilo celkem dvanáct soutěžících. Všichni měli vypracovat receptury včetně technologického postupu, cenovou kalkulaci a zařadit menu na týdenní jídelní lístek ve školní jídelně. Porota pak vybrala celkem pět finalistů.

Dnešním, finálovým, úkolem pěti nejlepších bylo v časovém limitu připravit 4 porce kompletního poledního menu o třech chodech se zaměřením na zdravé stravování. Celý oběd musel být nutričně vyvážený. Soutěžící měli pro přípravu stanoven časový limit 120 minut. Porota hodnotila celkový vzhled, úpravu menu, využití a zpracování surovin, uplatnění zásad správné výživy, organizaci práce, originalitu a samozřejmě chuť pokrmů.

V prostorách Gastrocentra před porotci postupně „přistál“ hejk s bylinkovou krustou, řepné palačinky, krůtí maso v listovém kabátku, zahradnická sekaná či rybí filé s drcenými rajčaty a olivami. Po mléčných dezertech nabídli soutěžící porotě osvěžující nápoje s meduňkou, citronem a mátou nebo také šípkový čaj či mrkvovou šťávu. Chuťové pohárky hodnotitelů dostaly pořádně zabrat. A rozhodování bylo nesmírně těžké.

Na stupně vítězů se po náročném dopoledni postavili nakonec všichni finalisté. Porota je ocenila shodně – prvním místem. Nicméně v celkovém bodovém hodnocení byla nejúspěšnější Jana Kopecká ze Základní školy ve Stará Bělá.

Na závěr se soutěžící zúčastnili rozpravy s kuchařským odborníkem školy Petrem Přečkem, který jim předal střípky svých znalostí o gastronomii. Společně probrali chyby, kterých se dopustili při přípravě poledního menu.

Pořadatelem soutěže je Střední škola společného stravování Ostrava-Hrabůvka ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy.

Výsledky:

439 bodů – Jana Kopecká, ZŠ Stará Bělá

400 bodů – Lenka Výtisková, MŠ Špálova

390 bodů – Radka Čechová, ZŠ Volgogradská

332 bodů – Monika Nováková, MŠ Tarnavova

325 bodů – Darina Hadoščoková, ZŠ Bohumínská 72