Mladý průvodce

SŠSSAkce školy

SŠSS pořádalo soutěž studentů středních škol
gastronomie, hotelnictví a cestovního ruchu s názvem

14. ročník
soutěže mladých odborníků v oblasti cestovního ruchu s mezinárodní účastí proběhla v prostorách společenského sálu školy
15. 2. 2024
na téma: „Bedřich Smetana 200“


V prostorách společenského sálu SŠ společného stravování v Ostravě-Hrabůvce se 15. února 2024 konal již 14. ročník mezinárodní soutěže Mladý průvodce pro mladé odborníky v oblasti cestovního ruchu.

Tato jedinečná událost přivítala studenty z oboru Hotelnictví a Cestovní ruch z 11 středních škol z Česka a Slovenska. Letošní téma „Bedřich Smetana 200“ vyzvala soutěžící k vytvoření návrhu pětidenního poznávacího zájezdu pro klienty všech věkových kategorií, s volnou volbou termínu, lokality a trasy. Dvojčlenné týmy v rozmezí 12 až 15 minut představily svou prezentaci porotě, která byla složená ze zástupců Moravskoslezského klastru ČR, Asociace průvodců, CK a hotelů. Porota hodnotila nápaditost a originalitu při sestavování trasy, atraktivitu programu zájezdu, skladbu a strukturu nabízených služeb, ale i profesní vystupování. Soutěžící museli taktéž obhájit navržený finanční rozpočet a část prezentace přednést v cizím jazyce.

A kdo se stal Mladým průvodcem roku 2024? Na 1. místě se umístilo družstvo z Hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm ve složení Andrea Godulová a Markéta Slováková. Na 2. místě skončila dvojice ze SOU a SOŠ SČMSD Znojmo Julie Fialová a Nela Fráňová. Třetí místo vybojovalo družstvo ze SOŠ hotelových služeb a obchodu z Nových Zámků Kiara Geletová a Viktória Kecskésová. Jako jednotlivci absolvovali před samotnou soutěží i vědomostní test, který ověřil znalosti památek UNESCO České a Slovenské republiky, a vítězkou se stala studentka Julie Fialová ze Znojma.

Všichni účinkující si odvážejí domů účastnické listy a upomínkové předměty od sponzorů soutěže a vítězové i hodnotné ceny. Bylo poděkováno rovněž trenérům družstev.

Do odborné poroty letos zasedli Mgr. Markéta Garnol z CK Snídaňuj tour, Mgr. Miroslava Kopčajová a Ing. Kamil Schaumann z KLASTRu ČR, Marína Sedláková z Asociace průvodců ČR, Šárka Bednáriková z Imperial Hotelu Ostrava. „Mezinárodní soutěž odhalila nové talenty na poli cestovního ruchu. Soutěžící se letošního ročníku zhostili velmi dobře a nabídli zajímavá místa, rovněž ukázali, co se ve škole naučili a jak jsou schopni své znalosti zúročit. Dalším cílem soutěže je prohloubení spolupráce mezi jednotlivými soutěžícími školami a zkvalitnění propojení teorie s praxí v cestovním ruchu,“ sdělila organizátorům předsedkyně poroty Mgr. Markéta Garnol.

Záštitu nad soutěží převzal Moravskoslezský klastr CR a Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje.

Pro zájemce z řad soutěžících připravila pořadatelská škola komentovanou prohlídku Ostravy.